o triopsoch

Triops

      Triops je malý vodný kôrovec, ktorého meno pochádza z  gréckeho slova τρία (tría = „tri“) a ὤψ (ops = „oko“). Po slovensky sa nazýva štítovec a po česky listonoh, ale ďalej ho budem nazývať latinským (aj anglickým) menom najlepšie vystihujúcim jeho druh - Triops.

      Triopsy patria k najstaršiemu druhu živočíchov na našej planéte. Sú považované za živé fosílie, keďže ich pozostatky boli nájdené vo forme skamenelín spred 300 miliónmi rokov.

       Žijú v Afrike, Austrálii, Ázii, Južnej Amerike, Veľkej Británii a v niektorých častiach Severnej Ameriky, kde je vhodná klíma. Väčšina triopsov žije okolo 90 dní. Triopsie vajíčka sú po nakladení v stave diapauzy. Vtedy tolerujú teploty až 98 ° C (dospelý neprežije teploty nad 34 ° C po dobu 24 hodín). Po namočení vajíčok diapauza končí a liahnu sa malé triopsy. Už 24 hodín po vyliahnutí pripomínajú miniatúrne verzie dospelého triopsa, po jednom týždni sú úplne vyvinutí a po 2-3 týždňoch dospelí.

TRIOPS LONGICAUDATUS

           Triops longicaudatus je jeden z najrozšírenejších druhov triopsov. Po slovensky sa nazýva štítovec americký. Jeho základná prehistorická morfológia sa za posledných 70 miliónov rokov takmer nezmenila. V prírode žije v malých vodných nádržiach s čerstvou, pokojnou vodou, ktorá nie je príliš hlboká a je teplá. Niekedy však žijú aj v bahnitej či veľmi zakalenej vode.

Žije v západnej Severnej Amerike, Južnej Amerike, Japonsku, Južnej Kórei a niekoľkých tichomorských ostrovoch. Je najaktívnejší pri teplote približne 20 ° C. Je to všežravec. Prispieva v boji proti vírusu Západného Nílu, pretože konzumuje larvy komárov Culex. Používa sa tiež v Japonsku, kde konzumuje burinu v ryžových poliach.

Telo:

Triops longicaudatus je zvyčajne sivohnedej alebo hnedej farby a môže dosiahnuť dĺžku 75 mm. Má pretiahnuté segmentované telo a plochý hnedý pancier. Má dve zložené oči na povrchu hlavy a medzi nimi tretie oko (naupliar ocellus). Trup nie je zreteľne rozdelený na hrudník a brucho. Väčšina segmentov trupu má končatiny so žiabrami. Predný hrudník pozostáva z 11 segmentov, z ktorých má každý pár končatín – týchto  párov je najlepšie vyvinutých. Majú miernu tendenciu k špecializácii a prvý pár je rozdielny od zvyšku. Má predĺženú štruktúru so zmyslovou funkciou, zatiaľ čo ostatné pomáhajú pri kŕmení, dýchaní a pohybe. U samíc sa jedenásty pár modifikuje do vrecka na vajíčka.

Zadný hrudník pozostáva zo 16-25 segmentov, ktoré sú neúplne oddelené (každý segment môže pozostávať až zo 6 spojených segmentov) a môžu mať až 6 párov končatín (spolu má triops až 54-66 párov končatín). Ďalej nasledujú segmenty bez končatín. Na konci tela je spojený pleotelson (fúzia posledného brušného segmentu a telsónu).

Rozmnožovanie:

Triops longicaudatus vykazuje niekoľko reprodukčných stratégií. Jednotlivci sa môžu rozmnožovať sexuálne, ale je to zriedkavé, pretože väčšina populácií tvorená buď samcami alebo samicami. Partenogenéza (vývoj z neoplodnených vajíčok) je najčastejšia. Niektoré populácie sa však skladajú z hermafroditov, ktorí sa navzájom oplodňujú (v niektorých publikáciách možno nájsť názor, že oplodňujú sami seba). Rôzne populácie vykazujú rôzne stratégie alebo kombinácie stratégií, a preto môžu byť v budúcnosti považované za samostatné druhy alebo poddruhy. V každom prípade je rozmnožovanie triopsov veľmi málo preskúmané.

Vajíčka a liahnutie:

Vajíčka sú po nakladení v stave diapauzy, v ktorej môžu zostať až 20 rokov. Musia úplne vyschnúť a byť znova ponorené do vody, aby sa vyliahli. Majú tvrdú škrupinu a prežijú mrazivé teploty a sucho, čo im umožňuje prežiť z jednej sezóny do druhej. Takto triopsy prežili rôzne prírodné katastrofy a hromadné vymieranie.

Prvá larválna fáza (metanauplius) má oranžovú farbu. Má jedno oko, šesť nožičiek a vyvíja sa cez viacero rastových štádií. Každé končí zvlečením exoskeletu. Počet segmentov a nôh sa zvyšuje, keď Triops rastie a farba sa pomaly mení na šedo-hnedú. Za približne 8 dní vyzerá ako miniatúrna verzia dospelého, do 2 týždňov dospeje a začne klásť vajíčka. Kožu musí v prvých týždňoch života  často a neskôr už len občas zvliekať kvôli rastu tela.